• AČRA MK
  • /
  • Konference DIGIMEDIA 2021 již po šestnácté 10. června na Kavčích horách
Zveřejněno: 25.1.2021

Po vynucené roční přestávce se na scénu vrací odborná konference DIGIMEDIA 2021 zaměřená na digitalizaci a média. Loňský patnáctý ročník se tak konal v omezeném formátu kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. Letos se DIGIMEDIA uskuteční ve čtvrtek 10. června, a to za jakýchkoliv okolností.

„Primárně počítáme s klasickou konferencí v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách,“ říká Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur (AČRA MK), jež je pořadatelem této akce. „Termín již byl ze strany ČT, našeho generálního partnera, potvrzen. Pokud by však okolnosti nedovolovaly osobní setkání, počítáme s online verzí,“ upřesnil Brabec.

DIGIMEDIA 2021 si ponechá tradiční strukturu tří základních programových bloků. 

První se bude věnovat televizím. Zaměří se na rozvoj pozemní digitální televize po dokončení přechodu na DVB-T2, zejména pak na přidělování rozvojových sítí 25 a 26, o němž má letos rozhodnout Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Další téma se bude věnovat Ultra HD rozlišení a budoucnost v 5G Broadcastu.

Rozlišení obrazu bude hrát roli i v diskusi o Ultra HD televizorech na českém trhu a nedostatku obsahu v nativním rozlišení 4K/UHD a 8K. 

DIGIMEDIA 2021 se také dotkne plánů České televize na posílení regionálních zpravodajských relací v éře DVB-T2, kdy vedle Událostí v regionech vysílaných z Prahy, Brna a Ostravy mají vzniknout ještě další dvě relace odbavované z Hradce Králové a Českých Budějovic.

Druhý blok konference DIGIMEDIA 2021 se zaměří na mobilní sítě nové generace 5G a jejich využití pro broadcasting. Nejprve shrne první zkušenosti s 5G sítěmi v České republice, které již na omezeném území provozují všichni tři velcí mobilní operátoři - O2, T-Mobile i Vodafone. Počítají tito operátoři s vysílacími službami přes 5G? Tzv. „5G Broadcast“ mnozí považují za budoucnost pozemního televizního vysílání, které časem nahradí dnešní DVB-T2 (to má garantované kmitočty nejméně do roku 2030). 

Chybět nebude ani téma rozhlasové digitalizace a obecně rádií, kterému bude vyčleněn celý třetí blok konference. Letošní rok bude pro DAB+ přelomový: Českému rozhlasu vyprší platnost individuálních oprávnění ke kmitočtům celoplošné digitální sítě ČRO DAB+ a její pokračování lze zajistit pouze novelizací zákona o ČRo. Telekomunikační úřad by také měl rozhodnout o přidělení celoplošných sítí DAB+ určených pro komerční rádia. Prozatím není jasné, kolik jich bude ani jakým způsobem je bude chtít ČTÚ přidělit (hovoří se dokonce o aukci, stejně jako v případě sítí 5G). A také zda komerční rádia, která nyní vysílají v analogovém FM pásmu, budou mít vůbec zájem přecházet na digitální vysílání, když se FM nemusí vypínat.

DIGIMEDIA 2020 se bude ptát, jak se vyřeší problém s transformačními licencemi pro komerční rádia, které ukládají provozovatelům do roku 2025 přejít z FM vysílání na DAB+. Zatím totiž nic nenasvědčuje tomu, že by se termín 2025 měl dodržet a komerční rádia se budou snažit prosadit další prodloužení licencí pro analogové vysílání. To by však významně pozdrželo rozvoj digitálního rozhlasového vysílání u nás i ochotu posluchačů pořizovat si digitální rozhlasové přijímače. Pro ty letos České Radiokomunikace spustí certifikace podobné těm, jaké zajišťovala u televizorů a set-top boxů DVB-T2/HEVC. Také těmto certifikacím, jež budou probíhat pod mottem „DAB+ ověřeno“, se bude konference věnovat. 

Zpět