KONFERENCE DIGIMEDIA 2021: STŘEDA 22. ZÁŘÍ 2021

Zpět

Praha 22.9.2021, kongresový sál České televize

Stáhnout kompletní program

Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace pořádala pod záštitou Ministerstva kultury, Ministerstva průmyslu a obchodu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání již 16. ročník konference o digitalizaci, médiích a tvorbě.

Program konference včetně přednášek ke stažení:

BLOK I – TELEVIZE NA ROZCESTÍ: BLÍŽÍ SE SOUMRAK VOLNÉHO VYSÍLÁNÍ?

  • Jaké jsou výsledky přechodu na DVB-T2 z pohledu diváků, TV stanic a operátorů vysílacích sítí
  • Zachování terestrické TV po roce 2030 – jak stát zajistí, aby současné čtyři celoplošné sítě DVB-T2 mohly existovat i po roce 2030, do kterého je televiznímu vysílání garantováno pásmo 400 – 600 MHz? Jaká je pozice státu k pásmu 600 MHz a jak zachovat současný rozsah terestrického vysílání při případném uvolňování pásma 600 MHz?
  • Rozvoj DVB-T2 – trvá stát na přidělování rozvojových sítí 25 a 26 v situaci, kdy nejsou vyřešeny lokality s obtížným TV příjmem stávajících DVB-T2 sítí a není jasné, zda se po roce 2030 nebude uvolňovat pásmo 600 MHz? Nebo tyto kmitočty zůstanou v záloze pro případné řešení dalšího refarmingu? Aktuální plány ČTÚ s mezinárodně zkoordinovanými ženevskými kmitočty.
  • Patří placená televize do DVB-T2? – Jak se daří první pay TV službě v pražské DVB-T2 síti od Skylinku? Měla by šanci podobná služba v celoplošné síti DVB-T2? Jak to vidí operátoři a jak provozovatelé vysílání? (+ srovnání s okolními trhy – Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko)
  • Ultra HD televizory a nedostatek obsahu v nativním 4K a 8K rozlišení (x služby typu Netflix, které je nabízejí za extra předplatné)
  • HD kvalita komerčních programů v DVB-T2: boj o zachování „prémiovosti“ HD verzí v placených TV platformách (odlišný postup Novy a Primy). Chce si divák v éře „uspcal televizorů“ za nativní HD verze programů připlatit?
  • Rozvoj regionálního vysílání ČT v éře DVB-T2 (příprava spuštění samostatných Událostí v regionech pro ČT Severovýchod a ČT Jihozápad) vs. rozpočtové možnosti ČT. Vliv zrušeného odpočtu DPH na projekty ČT (ČT3, dramatická tvorba, regiony)

Přednášky I. BLOKU ke stažení:

    1. Úvodní prezentace (10-15 min.): Tereza Šimečková (Nielsen Admosphere): Jak se změnila
      vybavenost domácností TV přijímači a preference diváků mezi první a druhou televizní digitalizací – Ke stažení zde
    2. Prezentace MPO (10 min.): Petr Očko – Ke stažení zde
    3. Prezentace CRA (10 min.): Vít Vážan – Ke stažení zde
    4. Prezentace Digital Broadcasting (10 min.): Jakub Juhas – Ke stažení zde
    5. Prezentace Atmedia (10 min.): Michaela Vasilová – Ke stažení zde

BLOK II – 5G JAKO MODLA. PŘEHNANÁ OČEKÁVÁNÍ vs. REALITA

  • První zkušenosti s reálným používáním 5G sítí v České republice (podrobná prezentace někoho z velké trojky – O2, T-Mobile, Vodafone)
  • Terestrické televizní vysílání přes 5G sítě – reálná konkurence nebo doplněk k DVB-T2? (první sportovní přenos přes 5G v Německu, snímaný přes mobilní telefony Samsung)
  • Datový limit vs. sledování videoobsahu přes mobilní sítě 5G (připravenost mobilních operátorů na změnu obchodní politiky)
  • Čtvrtý mobilní operátor nebude: je to dobře, nebo ne?
  • „Czechflix“ – podaří se vytvořit národní verzi Netflixu, na které by spolupracovaly všechny velké české televize, nebo to je utopie? Plány ČT, Novy a Primy s jejich VOD službami. Otázka geoblokace při jejich využívání v zahraničí.
  • Jak se daří skloubit lineární a nelineární vysílání, aby se vzájemně nekanibalizovalo? Případ Seznam TV a Stream.cz, ale i dalších – může silný internetový hráč vytvořit stabilní a sledovanou televizní stanici?
  • Jak se změny chování diváků promítají do strategií prodeje reklamy? Bude se muset změnit prodej na GRP? Ustupuje klasická televizní reklama nebo ne? A jak ji lze skloubit s videoreklamou na internetu?

Přednášky II. BLOKU ke stažení:

    1. Úvodní příspěvek (5 min.): Tomáš Hynčica (Nielsen Admosphere): Rozvoj HbbTV v českých domácnostech v posledních čtyřech letech – Ke stažení zde
    2. Prezentace CRA (10 min):  Marcel Procházka – Ke stažení zde

BLOK III – ANALOGOVÁ RÁDIA NAVŽDY? FM SE VYPÍNAT NEBUDE

  • Příprava vládní strategie přechodu na zemské digitální rozhlasové vysílání DAB+, v jaké je fázi, kdo na přípravě participuje, zda jsou přizváni i operátoři sítí a provozovatelé vysílání.
  • Bude se kvůli zavádění DAB+ vypínat FM pásmo nebo ne? A proč?
  • Další prodlužování transformačních licencí pro FM vysílání – dojde k zabetonování rozhlasového trhu? Komu to vyhovuje a komu ne? (pokud stát nepředloží do 10. října 2022 strategii přechodu na DAB+, dojde k automatickému prodloužení analogových licencí současných rádií)
  • Boj Českého rozhlasu o zachování jeho celoplošného DAB+ vysílání (v roce 2021 končí platnost individuálních oprávnění pro kmitočty sítě ČRO DAB+, pokračování lze zajistit pouze novelizací zákona o ČRo).
  • CRA a certifikace rozhlasových digitálních přijímačů v ČR – pečeť „DAB+ ověřeno“ (stejný systém jako u „DVB-T2 ověřeno“, které skončilo k 31.12.2020). Jsou tak úspěšné jako certifikace přijímačů DVB-T2?
  • Kdy se dočkáme celoplošných sítí DAB+ pro komerční rádia? A kdo je chce nebo nechce?

Přednášky III. BLOKU ke stažení:

    1. Úvodní příspěvek (10 min.): Karel Zýka (Český rozhlas): Výsledky kontinuálního průzkumu
      prodeje DAB+ přijímačů v České republice – Ke stažení zde
    2. Prezentace CRA (10 min):  Marcel Procházka – Ke stažení zde
    3. Prezentace Digital Broadcasting (10 min.): Martin Roztočil – Ke stažení zde

Stáhnout prezentace řečníků (Možnost stáhnout všechny přednášky jako balíček i jednotlivě)

Inzerce v médiích

Kontakt

AČRA MK
Šmilovského 1264/5
120 00 Praha - Vinohrady
IČ: 60447044
Č. účtu: 123 - 4744970227 / 0100

 

AČRA servis s.r.o.
Sídlo: Holušická 2221/3,
148 00 Praha 4 – Chodov
IČ: 27458521
DIČ: CZ27458521
Č. účtu: 35 – 651 328 0287 / 0100

    Napište nám