DIGIMÉDIA 2021 – Ultra HD rozlišení a budoucnost v 5G Broadcastu

1108

Nestabilní pandemická situace donutila pořadatele posunout termín konání konference na září. Témata budou opět velmi zajímavá a nejen technická: pro Český rozhlas i ostatní vysílatele bude nejbližší období přelomové. Českému rozhlasu vyprší platnost oprávnění ke kmitočtům celoplošné sítě DAB+. Stihne se novelizovat zákon o ČRo? Stihnou komerční rádia transformaci ? Jak ovlivní mediální prostor úmrtí Petra Kellnera? Vyostří se konkurenční boj Novy s Primou? Podaří se ČT posílit v DVB-T2 regionální vysílání? Jaký to může mít vliv na reklamní trh? Ovlivní televizní trh budoucnost v 5G? Napilno bude mít také ČTÚ- bude přidělovat celoplošné sítě DAB+ pro komerční rádia, ale není jasné jaký o ně bude zájem. I když je do středy 22. září ještě daleko, většina klíčových hostů a partnerů již potvrdila účast. Budeme se těšit a budeme vás také průběžně informovat.

DIGIMEDIA 2021 si ponechá tradiční strukturu tří základních programových bloků. První se bude věnovat televizím. Zaměří se na rozvoj pozemní digitální televize po dokončení přechodu na DVB-T2, zejména pak na přidělování rozvojových sítí 25 a 26, o němž má letos rozhodnout Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Podle vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice z roku 2016 by síť 25 měla připadnout Českým Radiokomunikacím jako kompenzace za nejkomplikovanější přechod na DVB-T2 (multiplexy 2 a 3 nejprve musely převést své programy do jedné přechodové sítě DVB-T2 a z ní pak do dvou finálních multiplexů DVB-T2) a síť 26 České televizi. V souvislosti s DVB-T2 se konference dotkne i tématu HD verzí komerčních programů v pozemním vysílání.

Ultra HD rozlišení a budoucnost v 5G Broadcastu
Rozlišení obrazu bude hrát roli i v diskusi o Ultra HD televizorech na českém trhu a nedostatku obsahu v nativním rozlišení 4K/UHD a 8K. I když přijímače s ultravysokým rozlišením obrazu dokáží přepočítávat obsah z nižšího rozlišení na kvalitu UHD, stále větší úhlopříčky televizorů vyžadují co nejkvalitnější zdroj, a tím je právě nativní UHD obsah. Ten však tradiční vysílací platformy nabízí jen sporadicky anebo vůbec, zatímco nelineární služby nabízí dokonce typy předplatného, které počítá s poskytováním obsahu ve 4K/UHD rozlišení. DIGIMEDIA 2021 se také dotkne plánů České televize na posílení regionálních zpravodajských relací v éře DVB-T2, kdy vedle Událostí v regionech vysílaných z Prahy, Brna a Ostravy mají vzniknout ještě další dvě relace odbavované z Hradce Králové a Českých Budějovic.

Druhý blok konference DIGIMEDIA 2021 se zaměří na mobilní sítě nové generace 5G a jejich využití pro broadcasting. Nejprve shrne první zkušenosti s 5G sítěmi v České republice, které již na omezeném území provozují všichni tři velcí mobilní operátoři – O2, T-Mobile i Vodafone. Počítají tito operátoři s vysílacími službami přes 5G? V sousedním Německu se na sklonku loňského roku uskutečnil první sportovní televizní přenos odbavovaný přes sítě 5G, který místo profesionálních kamer snímaly chytré 5G telefony. Tzv. „5G Broadcast“ mnozí považují za budoucnost pozemního televizního vysílání, které časem nahradí dnešní DVB-T2 (to má garantované kmitočty nejméně do roku 2030). Jakým způsobem však mobilní operátoři zohlední možnost příjmu televizního vysílání přes 5G ve svých datových limitech pro zákazníky? I na to se zeptá konference DIGIMEDIA 2021.

Přelomový rok pro rozvoj DAB+
Chybět nebude ani téma rozhlasové digitalizace a obecně rádií, kterému bude vyčleněn celý třetí blok konference. Letošní rok bude pro DAB+ přelomový: Českému rozhlasu vyprší platnost individuálních oprávnění ke kmitočtům celoplošné digitální sítě ČRO DAB+ a její pokračování lze zajistit pouze novelizací zákona o ČRo. Telekomunikační úřad by také měl rozhodnout o přidělení celoplošných sítí DAB+ určených pro komerční rádia. Prozatím není jasné, kolik jich bude ani jakým způsobem je bude chtít ČTÚ přidělit (hovoří se dokonce o aukci, stejně jako v případě sítí 5G). A také zda komerční rádia, která nyní vysílají v analogovém FM pásmu, budou mít vůbec zájem přecházet na digitální vysílání, když se FM nemusí vypínat.

DIGIMEDIA 2020 se bude ptát, jak se vyřeší problém s transformačními licencemi pro komerční rádia, které ukládají provozovatelům do roku 2025 přejít z FM vysílání na DAB+. Zatím totiž nic nenasvědčuje tomu, že by se termín 2025 měl dodržet a komerční rádia se budou snažit prosadit další prodloužení licencí pro analogové vysílání. To by však významně pozdrželo rozvoj digitálního rozhlasového vysílání u nás i ochotu posluchačů pořizovat si digitální rozhlasové přijímače. Pro ty letos České Radiokomunikace spustí certifikace podobné těm, jaké zajišťovala u televizorů a set-top boxů DVB-T2/HEVC. Také těmto certifikacím, jež budou probíhat pod mottem „DAB+ ověřeno“, se bude konference věnovat. Podrobný program konference DIGIMEDIA 2021 zveřejní pořadatelé v následujících týdnech na webu pořadatele (AČRA MK), kde bude také registrační formulář pro účastníky.

Další články

2606

19. ročník konference DIGIMEDIA 2024 proběhl 13. června

Číst vše
2606

Workshop IGEPA v Euro - Agency s.r.o.

Číst vše

Kontakt

AČRA MK
Šmilovského 1264/5
120 00 Praha - Vinohrady
IČ: 60447044
Č. účtu: 123 - 4744970227 / 0100

 

AČRA servis s.r.o.
Sídlo: Holušická 2221/3,
148 00 Praha 4 – Chodov
IČ: 27458521
DIČ: CZ27458521
Č. účtu: 35 – 651 328 0287 / 0100

    Napište nám